تبلیغات
.: جهاد مقدس :. - مزد رسالت چیست و چرا باید ادا شود؟1

مزد رسالت چیست و چرا باید ادا شود؟1

یکشنبه 12 اردیبهشت 1389 21:32

 
ارسال شده در: راه در کلام عالم دین ،

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم

بسم الله الرحمن الرحیم

 

اللهم صل علی فاطمة و ابیها و بعلها و بنیها و سرالمستودع فیها، به عدد ما احاط به علمک!

   

·         اجر

 

قُلْ مَا سَأَلْتُكُم مِّنْ أَجْرٍ فَهُوَ لَكُمْ إِنْ أَجْرِیَ إِلَّا عَلَى اللَّهِ وَهُوَ عَلَى كُلِّ شَیْءٍ شَهِیدٌ (سوره مبارکه سباء، آیه 47)

بر اساس آیه کریمه فوق بیان می گردد که انبیاء الهی(علی نبیّنا و آله و علیهم السلام) اجر و مزد رسالت را تنها از خداوند متعال می خواهند. اما عقل اجازه نمی دهد که وقتی فرد برای کسی کاری انجام می دهد، از شخص سومی توقع دستمزد داشته باشد!

نکته اینجاست که در بحث مودّت ، به دنبال کسب رضایت محبوب باید بود؛ پس عملکرد انبیاء الهی بر این اساس معنا می یابد. آن بزرگواران برای کسب رضای خداوند متعال، آن مشقّات را متحمل شدند!

رفتارها، اعمال و اشتباهات آدمی تائیدی بر این اعتقاد است که عقل مردم کفایت امورشان را نمی کند و بنابراین عقل مردم در تعیین و تشخیص تکالیف و دستورات الهی ملاک نیست و آنها نمی توانند تکالیف الهی را درک کنند.

مسئله دیگر کوتاهی عمر انسان است، عقل سلیم حکم می کند که این سرمایه اندک را در مسیری سرمایه گذاری کند که بقای بیشتری داشته باشد. در طی عمر کوتاه انسان، اعمالی از وی ساطع می گردد؛ حال چه باید کرد؟

        

·         نقشه راهی مطمئن و ایمن

 

اگر فرد طالب هدایت باشد، یعنی به دنبال حق باشد نه به دنبال کسی یا چیزی که با سلیقه او وفق داشته باشد؛ می فهمد که برای هدایت نیاز به راهنمایی دارد که معیار تشخیص خیر و شر را داشته باشد!  این معیار چیزی نیست که هر فردی بتواند به آن دست یابد؛ انسانی که عقلا جائز الخطاست، قابل اعتماد نیست  مگر آنکه  این معیار از جانب خدای تعالی به او رسیده باشد که لازمه اش عصمت است، یعنی خالی بودن این هدایتگر از انواع انحرافات و خلافها و اشتباهات عمدی و غیرعمدی! پس نقشه راه تنها در دست انبیاء الهی و اهل بیت (صلوات الله علیهم اجمعین) می باشد.

حال مسیر کدامست؟ تنها مسیر مطمئن که هیچ خسران و ورشکستگی در آن وجود ندارد، کسب رضای حق تعالی می باشد. عقل سلیم نیز حکم می کند که این کالای حساس و اندک را به گونه ای محافظت نماید که انواع خطرات و آسیب های احتمالی در امان باشد!

پس طلب رضای خدا، یعنی سرمایه گذاری عمر کوتاه برای بیشترین استفاده!

اهل بیت (صلوات الله علیهم اجمعین) ادراک کرده اند که تنها خداوند متعال شایسته این مقام است و باید برای کسب رضایتش تلاش کرد. سایر افراد بیشترین حالتی که می توانند به آن برسند اینست که از خوف عذاب و جهنم به دنبال کسب رضایت الهی باشند. این هم کسب رضای حق تعالی است؛ یعنی این افراد وعده های پنهانی حق تعالی را باور کرده اند! منتهی در درجه پایین تر و با واسطه ای چون عقاب و جهنم.

در روایات است که برای امت رسول الله(صلی الله علیه و آله و سلم)، نعمات بسیاری در آخرت است، مگر آنکه با اعمال نادرستشان در دنیا، آنها را به آتش بکشند!

  • منبع : برداشتی آزاد از کلام مربی(حفظه الله تعالی)!

اگر عمری باقی بود،ان شاالله ادامه دارد...

 
هم اندیشی