تبلیغات
.: جهاد مقدس :. - مختارنامه!

مختارنامه!

یکشنبه 7 آذر 1389 08:51

 
ارسال شده در: مکر یهود ،

     بسم الله الرّحمن الرّحیم

    مربّی(حفظه الله تعالی) می فرمایند؛"دین خود را از برنامه های تلویزیون، فرا نگیرید"!

به حمدالله مدتّهاست از این رسانه فاصله گرفته­ام و اهل تماشای آن نیستم. این روزها سریالی با نام "مختارنامه" در حال پخش است. به طور اتّفاقی قسمتی از این سریال که به شهادت حضرت مسلم بن عقیل(علیه السلام) پرداخته است را دیدم؛ و اشتباهاتی عمدی یا سهوی در روایت تاریخ! و در مواردی استناد به روایات غیرموثّق!

مختارنامه!

    به یاد صحبت یکی از مدرسین افتادم که می گفت"تکنیک بر محتوا غلبه دارد"! این امر به حدّی رسیده که گرفتارانِ این رسانه؛ حتّی تاریخ اسلامشان را نیز به روایت امثال آقای میرباقری، فرا می گیرند. با کارهایی که تا کنون دیده ام؛ ایشان را کارگردانی توانمند در حوزه تخصصی اش یعنی فیلم سازی شناخته ام که قدرت تخیل و داستان سرایی بصری اش سبب گردیده گاه واقعیّات تاریخی را فدای جذابیّت های موردپسند خود کند. مانند کشاندن یک واقعه مهم اسلامی-تاریخی؛ به سمت حواشی، مطالب بعضاً بی اهمیت و در مواردی اکاذیب! همچنین عدم شناخت صحیح از اسلام، سبب طرح و نمایش مطالب و مواردی در فیلم های ایشان می گردد که بر اساس موازین اسلامی(شیعه و سنّی) ناپسند و حتّی حرام است!

    مطلب را ذیل عنوان "مکر یهود"بیان کرده ام. دلیلش نیز به پژوهش هایی باز می گردد که به صورت دو کتاب به چاپ رسیده، و فعلا معرفی آنها را لازم نمی دانم.هر چند این دو کتاب از آن جمله کتاب هایی است که به طور ناگهانی و غیرطبیعی، در بازار  نایاب می شوند. تو خود حدیث مفصّل بخوان...!

    و امّا نکته حائز اهمیت در مورد این گونه سریال های تاریخی؛ ویژگی دو پهلو بودن آنهاست! یعنی هم مفید!! و هم مضرّ است. شاید مفید است!!! برای اهل مطالعه و مداقّه، کسانی که کتب تاریخی و روایی را در درجه اوّل از منابع شیعی و موثّق، مطمح نظر قرار می دهند. و مضرّ است برای افراد کم اطلاع و کاهل در آموختن علم!  این امر به ویژه در مورد نوجوانان و جوانان که حافظه­ای فعّال و قوی دارند، حائز اهمیت است. چرا که ذهن فرد بی اطلاع و حقیقت جو، در مواجهه با واقعیّت و پذیرش حقیقت، آمادگی بیشتری نسبت به فرد بد اطلاع و کج فهم شده؛ دارد. بنابراین هر فرد حقیقت­جو و ذی شعوری،  نیاز به یک مربّی آگاه و باتقوا در تمامی مراحل زندگی را به شدّت احساس می­کند. پس در یک جمله:

عزیزان تلویزیون مربّی ما نیست!

 

صحنه ای از مختارنامه!

        در بخشی از سریال مختارنامه، بازیگر نقش عبیدالله بن زیاد حدیثی را به حضرت رسول الله(صلی الله علیه و آله و سلم) نسبت می دهد و بازیگر نقش حضرت مسلم بن عقیل هم تائید می کند! بیان جمله" ما گروه پیامبران، ارث نمی گذاریم، آنچه را گذاشته ایم صدقه(برای عموم) است"؛ که سخن دوّمی (لعنة الله علیه) در ماجرای غصب فدک و اهانت به سرور زنان عالم، دخت نبیّ مکرّم اسلام، حضرت فاطمه زهرا(سلام الله علیها) را به ذهن متبادر می سازد. بر آن شدم تا بخشی از استدلال حضرت(سلام الله علیها) در ارتباط با این جمله را ازکتاب بیت الاحزان، شیخ عباس قمی(رضی الله عنه)  ذکر نمایم.

 

·        بخشی از استدلال حضرت فاطمه زهرا(سلام الله علیها) درباره فَدَک :

 

منبع: کتاب رنجها و فریادهای فاطمه(سلام الله علیها)، ترجمه کتاب بیت الاحزان، شیخ عباس قمی(طاب ثراه)، ترجمه: محمّد محمّدی اشتهاردی ، نشر ناصر، چاپ یازدهم،1377، صص 196-194

 

.. *شما خیال می کنید که ما هیچگونه ارثی از رسول خدا(صلی الله علیه و آله وسلم) نداریم، آیا از احکام جاهلیّت پیروی می کنید؟

اَفَحُکمَ الجاهِلیّةِ یَبغُونَ وَ مَن اَحسَنُ مِنَ اللهِ حُکمًا لِّقَومٍ یُوقِنونَ(سوره مبارکه مائده، آیه 50)

آیا آنها حکم جاهلیت را (از تو) می خواهند، و چه کسی برای افراد با ایمان بهتر از خدا حکم می کند؟

آیا نمی فهمید، آیا تردید دارید که من دختر پیغمبر هستم؟ با این که چون آفتاب روشن است که من دختر پیامبرم، ای مسلمانان! آیا رواست که من از ارث خود محروم گردم؟

ای پسر ابوقَحافِه! آیا در قرآن مجید است که تو از پدرت ارث ببری، ولی به عقیده تو من نباید از پدرم ارث ببرم.

... لَقَد جِئتِ شَیئا فَرِیّا (سوره مبارکه مریم،آیه 27)

 ...کار بسیار عجیب و بدی انجام دادی!

آیا عمدًا کتاب خدا را ترک کرده، و احکام آسمانی را پشت سرانداختی؟ آنجا که خداوند می فرماید:

وَ وَرِثَ سُلَیمانُ داوُدَ...(سوره مبارکه نمل ،آیه16)

و در داستان حضرت یحیی بن زکریّا، از قول زکریّا می فرماید:

...فَهَب لی مِن لَدُنکَ وَلیّا/ یَرثُنی و یَرِثُ مِن ءَالِ یعقوبَ...(سوره مبارکه مریم،آیات 6-5)

...خدایا از لطف خاص خود فرزندی(صالح و جانشینی شایسته) به من عطا فرما/ که وارث من و همه آل یعقوب باشد...

و نیز می فرماید:

... وَ اُوُلوا الاَرحَامِ بَعضُهُم أَولَی بِبَعضٍ فی کِتابِ اللهِ...(سوره مبارکه انفال،آیه 75)

...و خویشاوندان، نسبت به یکدیگر(از دیگران) در احکامی که خدا مقرّر داشته، سزاوارترند ....

و  می فرماید:

 یُوصِیکُمُ اللهُ فی اَولادِکُم للذَّکَرِ مِثلُ حَظّ الاُنثَیَینِ...(سوره مبارکه نساء،آیه 11)

خداوند به شما درباره فرزندانتان سفارش می کند که (از میراث) برای پسر به اندازه سهم دو دختر باشد...

و  می فرماید:

... اِن تَرَکَ خَیرًا الوَصیّة لِلوالدَینِ و الاقرَبین بالمعروفِ حقّاً عَلَی المُتّقِینَ(سوره مبارکه بقره،آیه180)

...و اگر ثروتی از خود بجای گذاشت، وصیّت به پدر و مادر و نزدیکان به طور شایسته کند، این حقّی است بر پرهیزکاران.

شما گمان می برید که از برای من حظّ و نصیبی(از ارث پدر) نیست و نباید از پدرم ارث ببرم، و قرابتی بین ما وجود ندارد. آیا خداوند متعال در این آیات شریفه، همه مردم را به طور عموم در نظر نگرفته است، و همه طبقات مشمول این آیات نیستند؟ و پدرم از عُمومیّت این آیات، خارج است؟ آیا من و پدرم از افراد یک امّت و آئین نیستیم؟ آیا شما در تشخیص عموم و خصوص و دلالت آیات قرآن، از پدرم و پسرعمویم آگاهترید.

امروز چنین کنید، ولی فردای قیامت، خدای بزرگ بین ما و شما داوری می کند، در آن روز پیشوای ما پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) است، و در آن وعده گاه، اهل باطل در خسران عظیمی قرار گرفته اند ولی پشیمانی آنها هیچگونه سودی به حالشان نخواهد داشت.

 لِّکُلِّ نَبَاءٍ مُّستَقَرٌّ... (سوره مبارکه انعام،آیه 67)

هر خبری (که خداوند به شما داده، سرانجام) قرارگاهی دارد....

 فَسَوفَ تَعلَمونَ مَن یاتیهِ عَذابٌ یُخزیهِ وَ یَحِلُّ عَلیهِ عَذابٌ مُّقیمٌ (سوره مبارکه هود،آیه 39)

بزودی خواهید دانست، چه کسی عذاب خوارکننده به سراغش خواهد آمد و مجازات جاودان بر او وارد خواهد شد.

...

...وَ سَیَعلَمُ الّذینَ ظََلَموا اَیَّ مُنقَلَبٍ یَنقَلِبُونَ(سوره مبارکه شعراء،آیه 227)

...وبزودی آنها که ستم کردند می دانند که بازگشت آنها به کجاست!

من دختر پیامبر هستم که شما را از عذاب سرپیچی از فرمان حقّ، برحذر داشت!*

_________________________

 

اللّهمَّ خُصَّ  اَنتَ اَوّلَ ظالمٍ باللَّعنِ مِنّی، وَ اَبدَا بِه اَوّلاً ثُمَّ الثّانِیَ وَ الثّالث و الرّابعَ، اللّهمّ العَن یزیدَ خامساً، وَ العَن عُبَیدَاللهِ بنَ زیادٍ وَ ابنَ مَرجانة، وَ عُمرَبنَ سَعدٍ وَ شِمرًا، وَ الَ اَبی سُفیانَ و الَ زیادٍ، والَ مَروانَ الی یومِ القیمة!

 
هم اندیشی