تبلیغات
.: جهاد مقدس :. - محمّد بن اَبی عُمَیر

محمّد بن اَبی عُمَیر

سه شنبه 7 تیر 1390 17:56

 
ارسال شده در: روحیه رفاه طلبی! ،

بسم الله الرحمن الرحیم

 

السَّلام علی مَحالِّ معرفة الله و مَساکِن بَرَکَة الله و معادن حِکمة الله، و حَفظةِ سرِّ الله ...

 

سلام بر شما که دل هایتان محل معرفت خداست، و مسکن برکت حق و معدن حکمت الهی و حافظان سرّ خدایید و حامل علم کتاب خدا و اوصیای پیغمبر خدا و اولاد رسول خدا، که درود و رحمت و برکات الهی بر او و آل او باد. سلام بر شما که داعیان به سوی خدا هستید و راهنمایانِ طریق رضا و خشنودی حضرت احدیّت و ثابت قدمان در اجرای فرمان خدا و تامّ و کامل در عشق و محبّت خدا ... !

 

منتهی الآمال را باز کردم تا مروری بر زندگانی حضرت امام جوادالائمه(علیهم السّلام) داشته باشم. در بخش اکابر و اصحاب حضرت، با نام "ثقة الإسلام محمّد بن ابی عُمَیر" مواجه شدم. به نظرم آشنا آمد…

به یاد آوردم  در طی پژوهشی در دوره کارشناسی ارشد، این نام را دیده بودم. فایل هایم را که جستجو کردم (کار سختی هم نبود چون فایل هایم منظم و دقیق است) متوجه شدم در پایان نامه ای و سپس در نرم افزاری از یک مرکز تحقیقات کامپیوتری، نام ایشان را خوانده ام. نام مرکز را ذکر نمی کنم، چرا که مرکزی معتبر است و قصد خدشه دار کردن هیچ شخصیّت حقیقی یا حقوقی را ندارم. اما متاسفانه موارد مذکور هیچ منبع و مآخذی را برای مطلبشان ارائه نداده بودند، و فقط در بخشی از کار برای معرفی پیشینه پژوهش به "مراسل ابن ابی عُمَیر" اشاره کرده بودند. مثلا مرکز کامپیوتری در معرفی کتاب "الاحتجاج" از شیخ طبرسی(رضی الله عنه) با این جملات، بیان کرده بود:

اوّلین كتاب در حوزه احتجاجات ائمه معصومین(علیهم السّلام) را کتاب "الاحتجاج" از صحابى گرانقدر حضرت امام موسی بن جعفر(علیه السّلام) "محمد بن ابى عُمَیر" نقل می نمایند. ابن اَبى عُمَیر در زمان اختناق عباسیان سعى فراوان در حفظ میراث اهل بیت پیامبر (صلی الله علیهم اجمعین) داشت كه در این زمینه 94 عنوان كتاب تألیف نموده است. متاسفانه كتابهاى او بعد از وفاتش دفن شده یا از بین رفتند و تعداد كمى از آنها به ما رسیده است.

رشته تحصیلی ام علوم اسلامی نیست که به متون مختلف دینی، علما و بزرگان دین اِشراف داشته باشم(به این می گویند، عذر بدتر از گناه...). بعضی اساتید هم که خدا خیرشان دهد، اطلاعاتشان ناقص تر از بنده، به حدّی که کم کم به اعتبار جمله شک کرده بودم ... . در آن زمان به ذهنم خطور نکرد که حداقل نگاهی به کتاب منتهی الآمال بیندازم، که اگر هم یادم بود، فایده ای نداشت. چرا که مطلب فوق، ایشان را از جمله اصحاب حضرت امام  موسی کاظم(علیه السّلام) ذکر کرده بود، حال آن که در کتاب شریف منتهی الآمال، ذکر ایشان در کنار نام اصحاب و اکابر حضرت امام جوادالأئمه (علیهم السّّلام) آمده است.

الغرض، نمی خواهم خود را توجیه کنم. من هم در این بی توجهی در حد خود کوتاهی کرده ام که دقیق تر بررسی نکردم. اما هدف از طرح این مطلب این است که عزیزان اگر کاری را انجام ندهیم، بهتر از ناقص انجام دادن آن است. چرا یک مرکز تحقیقاتی معتبر، باید چنین اشتباهی را مرتکب شود؟!

لازم به ذکر است که به نقل کتاب شریف منتهی الآمال "محمّد بن ابی عُمَیر" از اصحاب حضرت امام موسی کاظم(علیه السّلام)، حضرت امام رضا(علیه السّلام) و حضرت جوادالائمه(علیهم السّلام) بوده است و از بین رفتن کتابهای ایشان را در زمان حیات وی و در اثر بارش باران(منتهی الآمال، اصحاب و اکابر حضرت امام جوادالائمه علیهم السّلام) ذکر کرده است.

انجام ندادن یک کار، بهتر از ناقص انجام دادن و خدشه دار کردن آن است، تا اگر فرد دیگری خواست آن کار را انجام دهد، مشکلاتش مضاعف نشود.

حال دیگر چندان جای تعجب نیست که چرا اطلاعات دقیقی از بعضی مباحث وجود ندارد. و گاه یک مبحث به فراموشی سپرده شده و برای همیشه از ذهن تاریخ حذف می گردد، یا بدتر آن که تحریف می شود. سهوی و ناخواسته، فاکتور بگیرید از موارد عمدی!

 ایشان در فقه از بزرگان و برجستگان بوده اند، به طوری که به نقل کتاب شریف منتهی الآمال، ایشان را بعد از حضرت سلمان فارسی(رضی الله عنه) دانسته اند، شرح حال ایشان را حتما مرور بفرمائید. آنقدر سرگرم افتادن سیب بر سر آن بابا.... نیوتن کردند ما را که از بزرگان و عالمان حقیقی و سالم خود به دور افتادیم. حتما مطلع هستید که اکثر این به اصطلاح دانشمندان غربی، دچار حداقل پارامتر جوامع خویش، یعنی عدم اعتدال روانی بوده اند، از ساده ترینش که افسردگی و گوشه گیری باشد تا ...  .

عملکرد مکّارانه ای بود که علم را به علم دین و غیر دین تقسیم کردند، چرا که اوّلین انسان پیامبر بوده و خداوند به نصّ قرآن­کریم می­فرمایند: وَ عَلَّمَ آدَمَ الْأَسْماءَ ... (سوره مبارکه بقره، آیه 31) و ایشان نیز این علوم الهی را به ذرّیه و فرزندان خویش منتقل نمودند. بر این اساس علم غیردین، اساسا و منطقا وجود ندارد.  و آنچه به عنوان علوم غیردینی بیان می­گردد، خود سرمنشاء از دین دارد. این تصوّر غلط به درک نادرست افراد از دین در مربوط می شود. همین گونه است اموری که در قرون اخیر به عنوان ابداعات دانشمندان غربی بیان شده، که  در حقیقت امر تازه­ای نبوده و در قرون گذشته، اصول دقیق­تر و صحیح­تر آن توسط اولیاء الهی و معصومین(علیهم السّلام) بیان گردیده است. و این بی اطلاعی و سستی ما و تزویر آنان است که آن را به صورت ابداع جلوه می دهند. 

حسن ختام بحث این که؛ آنچه امروز به عنوان تحفه غرب به دانشجویان عرضه می شود، بیانگر بی اطلاعی ترویج­ دهندگان، از آموزه های ائمّه(علیهم السّلام) است که خیال می­کنند این امور مطالب تازه­ ایست که غرب برای ما تحفه آورده. بلکه بعکس، آنان ریزه­خوار علم انبیاء و اوصیاء­الهی(علیهم السّلام) بوده و هستند.

.......................................................

 

در همین موضوع، از فضای مجازی:

 (در مظلومیت علمای شیعه و رفاه طلبی ما همین بس!)

 

1. کتابخانه دانشکده علوم حدیث

2.سایت لیلة القدر (اطلاعات جامع تری دارد با ذکر منیع)

3. تبیان

4. پایگاه جامع اطلاع رسانی، امام رضا(علیه السّلام)

5. ... 

 

 
هم اندیشی