تبلیغات
.: جهاد مقدس :. - گورستان عادات

گورستان عادات

یکشنبه 19 تیر 1390 22:37

 
ارسال شده در: روحیه رفاه طلبی! ،

بِسم الله الرَّحمن الرَّحیم

 

وَهُوَ الَّذِی یَتَوَفَّاكُم بِاللَّیْلِ وَیَعْلَمُ مَا جَرَحْتُم بِالنَّهَارِ ثُمَّ یَبْعَثُكُمْ فِیهِ لِیُقْضَى أَجَلٌ مُّسَمًّى ثُمَّ إِلَیْهِ مَرْجِعُكُمْ ثُمَّ یُنَبِّئُكُم بِمَا كُنتُمْ تَعْمَلُونَ ﴿سوره مبارکه انعام، آیه۶۰

 

و اوست كسى كه شبانگاه روح شما را [به هنگام خواب] مى‏گیرد و آنچه را در روز به دست آورده‏اید مى‏داند سپس شما را در آن بیدار مى‏كند تا هنگامى معین به سر آید آنگاه ازگشت‏شما به سوى اوست‏سپس شما را به آنچه انجام مى‏داده‏اید آگاه خواهد كرد.

 

اللَّهُ یَتَوَفَّى الْأَنفُسَ حِینَ مَوْتِهَا وَالَّتِی لَمْ تَمُتْ فِی مَنَامِهَا فَیُمْسِكُ الَّتِی قَضَى عَلَیْهَا الْمَوْتَ وَیُرْسِلُ الْأُخْرَى إِلَى أَجَلٍ مُسَمًّى إِنَّ فِی ذَلِكَ لَآیَاتٍ لِّقَوْمٍ یَتَفَكَّرُونَ ﴿سوره مبارکه زُمَر، آیه۴۲

 

خدا روح مردم را هنگام مرگشان به تمامى باز مى‏ستاند و [نیز] روحى را كه در [موقع] خوابش نمرده است [قبض مى‏كند] پس آن [نفسى] را كه مرگ را بر او واجب كرده نگاه مى‏دارد و آن دیگر [نفسها] را تا هنگامى معین [به سوى زندگى دنیا] بازپس مى‏فرستد قطعا در این [امر] براى مردمى كه مى‏اندیشند نشانه‏هایى [از قدرت خدا]ست.

 

آیات شریفه و عنوان مطلب، به حد کفایت گویاست. آیا تا کنون بر نعمت بیداری از خواب، خداوند تبارک را شکر کرده ایم؟ اگر زمانی این خواب هرگز به بیداری نرسد؟

دیگر فرصتی برای هیچ کاری نیست و حسرت است بر یک "الحمدلله ربِّ العالمین" و داغ است بر دل گفتن "لَهُ الُمُلکُ و لَهُ الحمد، یُحیی و یُمیت و یُمیتُ و یُحیی..."!

عادت کرده ام به این تکرار و اساسا چیزی جز این را باور ندارم. لق لقه زبانم هست، امّا ملکه روح نشده هنوز. یکی از الطاف الهی برای غفلت زدگانی چون من، رؤیت خواب هایی است که هشدار می دهد بر کوتاه بودن فرصت و طولانی شدن غفلت!

 

به خدا گرگ اجل فرصت کاری ندهد

فکر اندوختن و عیش فراوان نکنید!

 

با خودتم جناب جهادمقدس! چقدر شعار می دهی، عادت کرده ای افعالت را جمع ببندی... .

 
هم اندیشی