تبلیغات
.: جهاد مقدس :.

سه شنبه 3 مرداد 1385 10:07

 
ارسال شده در: مکر صهیونیسم...شل!؟ ،

"...پروردگارا،این كافران را هلاك كن و از آنها دیّاری بر روی زمین باقی مگذار؛ اگر تو آنها را رها كنی ،بندگان پاك با ایمانت را گمراه می كنند و فرزندی هم جز بدكار و كافر ،از آنها به ثمر نمی رسد!"(آیات 26 و27 سوره نوح)

ابتدا این مقاله را بخوانید :

"گزارشی از ماهیت و فعالیتهای شرکت هلندی - انگلیسی شل در ایران"

http://www.rasad.ir/farsi/ArticleFish/index.asp?action=5&id=253

...

..

      در جستجوی پاسخ پرسش مطرح شده در پایان مقاله ، كه قابل تامل نیزمی باشد، نظریكی از كارشناسان "نفت و گاز" را جویا شدیم ، كه به طور خلاصه اشاره می گردد:

" به طور كلی می توان گفت ، به سه دلیل عمده حضور این شركتها ، اجتناب ناپذیر است:

1. مسئله Licence یا به عبارتی، برای فروش محصولات پتروشیمی و... به سایر كشورها، مهر تایید بعضی شركتهای به اصطلاح معتبر خارجی ،لازم است ، به دلیل اعتباری كه آنها در عرصه جهانی بدست آورده اند، حال به چه طریقی...، درست یا غلط...، كاری نداریم!

2. نیاز به سرمایه گذار!

3. ضعف تكنیكی در بعضی مراحل ، كه مهمترین آن "تكنیك های سر چاهی" یا به عبارتی " شناسایی و حفاری چاههای نفتی در اعماق در یا" می باشد. كه متاسفانه این تكنیك در انحصار چند شركت خارجی از جمله‌ " هالیبرتون ، شل، بی پی و..." می باشد!

لازم به ذكر است كه این شركتها نیز از این ماجرا به شدت سوء استفاده می كنند. مثلا شركت "شل"، در سود حاصل از فروش نفت كشور طرف قرارداد ،خود را سهیم می كند و این جدای از دخالت های پنهان سیاسی و اجتماعی در امور داخلی آن كشور است! در حالی كه به طور معمول فقط حق دارد ، هزینه فعالیت خود را دریافت كند و در صورت تمایل تكنیكش را نیز برای خود مخفی نگاه دارد!!!

خب، در مورد منطقه " پارس جنوبی"، ما مجبوریم كه دست نیاز به سوی آنها دراز كنیم، چرا كه نفت و گاز این منطقه بین ایران و قطر مشترك است ، و این در حالی است كه قطر حدود ۱۲ سال است كه استخراج نفت و گاز این منطقه را آغاز كرده است ، و اگر بخواهیم منتظر بمانیم تا به این تكنیك دست یابیم ، شاید خیلی دیر شود!

.... تا اینجا مربوط می شود به دلایل حضور این شركتها در كشور ، و اما در مورد بعضی فعالیتهای جانبی این شركتها، در حوزه فعالیت اقتصادی شان، ایشان عقیده دارند كه :

" دستمزد، حقوق و مزایای نیروی كار، از مهندسین تا كارگرها، در ایران بسیار پایین است ؛ و نكته مهمتر، بی اطلاعی آنها از خطراتی است كه تهدیدشان می كند -" تشعشع پرتوهای رادیواكتیو در مراحل حفاری و شناسایی"- پس عقل سلیم ایجاب می كند كه این شركتها ، نیروی كار مورد نظر خود را از میان افراد بومی و این خیل عظیم "فارغ التحصیلان" جویای كار، تامین كنند!

همچنین، شرایط سخت كاری ؛ در جه حرارت 50 درجه ، آب وهوای شرجی، دوری از خانواده ، و... ، نیاز به سرگرمی و در نتیجه فعالیت های جنبی و عمدتا فرهنگی این شركتها را توجیه می كند!!!  

.... به امید استقلال كامل ایران اسلامی؛ مستدام باشید!
هم اندیشی