تبلیغات
.: جهاد مقدس :. - به سوی جهانشمولی اسلامی!

به سوی جهانشمولی اسلامی!

شنبه 22 مهر 1385 11:10

 
ارسال شده در: پروفسور حمید مولانا ،

"و شما (ای مومنان) در مقام مبارزه با آنها، خود را مهیا کنید وتا آن حد که بتوانید از آذوقه و آلات جنگی و اسبان سواری برای تهدید دشمنان خداوند و دشمنان خودتان فراهم سازید. و بر قومی دیگر نیز مهیا باشید، که شما بر (دشمنی) آنها مطلع نیستید،(اما) خداوند بر آنها آگاه است! و آنچه در راه خدا صرف می کنید، خدا تمام به شما عوض خواهد داد و هرگز به شما ستم نخواهد شد!"(انفال- آیه 60)

......

در دنیایی که کشورها و سازمانهای غربی برای حفظ منافع اقتصادی، سیاسی، نظامی و فرهنگی خود، تحت لوای"بازارهای آزاد"، "خصوصی شدن اقتصادی"، "دموکراسی سرمایه داری"، "جهانشمولی" و "جامعه مدنی جهانی" صف آرایی و ائتلاف می کنند، اغلب دولتهای کشورهای اسلامی بیش از پیش، از امت اسلامی خود فاصله گرفته اند و هنوز از "منافع ملّی" خود صحبت می کنند ، بدون اینکه اقتدار حفظ چنین منافعی را به تنهایی دارا باشند. 

 نهادهایی نیز مانند"سازمان کنفرانس اسلامی" ،بارها نشان داده اند که نه توانایی ایستادگی در مقابل فشارهای سلطه گرانه ضد اسلامی را دارا هستند و نه همبستگی و بصیرت لازم برای حل و فصل مشکلات و اختلافات امت اسلامی را دارند.

  "منافع ملّی" سالهاست که به معنای قدیمی آن ، در خود غرب رنگ باخته است. در کشورهای اسلامی منافع ملّی تنها در چارچوب "منافع امت جهانی اسلامی" مشروعیت دارد و امکان پذیر خواهد بود.

   تمامی ترس و واهمه غرب و امریکا از انقلاب اسلامی، همین امکان احیاء امت اسلامی به صورت یک سیستم مشروع جهانی در مقابله با نظام جهانشمولی امروزی است! واشنگتن، لندن، مسکو، برلین و بروکسل از دولت های ملی کشورهای اسلامی ، واهمه ای ندارند، نگرانی آنها از "وحدت جهانشمولی اسلامی"است.1

    با اینکه در سال 1974م. در کنفرانس"اتحادیه عرب" که در شهر "رباط"در مغرب تشکیل شده بود،سازمان آزادی بخش فلسطین به عنوان نماینده مشروع فلسطینی ها اعلام شد و فعالیت های فلسطینی ها در سازمان ملل و محافل سیاسی افزایش یافت ، مع هذا، دولت امریکا و رژیم اسرائیل از شناخت این سازمان خودداری کرده و آن را "تروریست" نامیدند. دولت مردان غرب و رسانه های اصلی غرب با "انگاره سازی" مداوم که به موازات تبلیغات صهیونیست ها صورت می گرفت ، امکان هر گونه مذاکره را با فلسطینی ها مسدود کردند.

    اشتباه بزرگ رهبری فلسطینی در دهه های 1940م. تا 1980م. ، در استراتژی و فعالیت های سیاسی خود، این بود که به جای اینکه تشکیلات و اهداف خود را در چارچوب فرهنگ و چالش اسلامی سازمان دهد، به "ملی گرایی و ایدئولوژی های سکولار _غیر دینی _ گرایش پیدا کردند. عرفات نماینده یک سازمان سکولار فلسطین بود و نه یک دولت و نظام اسلامی، که با دارا بودن مشروعیت و حمایت همه جانبه مسلمانان بتواند از مقدسات اسلامی و بیت المقدس در مقابل متجاوزان دفاع کند!

این استراتژی دو ضرر بزرگ برای رهبری فلسطین داشت:

  در وهله اول، عدم تکیه به محور اسلامی مبارزات فلسطین، جنبش های این سرزمین را در دو قطب جنگ سرد ، شرق و غرب که امریکا و شوروی سابق باشد، قرار داد و مبارزات و خواسته های فلسطینی ها را با ایدئولوژی های قومی و ملی اعراب ؛و نه مسلمانان جهان؛ مخلوط ساخت!

  در وهله دوم، در حالی که صهیونیست ها ورژیم اسرائیل با تکیه به"یهودیت و دین یهود" ، جنبه سیاسی، فرهنگی و مذهبی به تبلیغات خود می دهند،رهبری فلسطین با دیدگاه های سکولار و عربی خود ، فرصت بسیج و حمایت جهان اسلام را از دست داد!! و بسیاری از زمامداران کشورهای اسلامی، به بهانه اینکه مسئله فلسطین ،اختلاف اعراب و اسرائیل است، ضربه بزرگتری را در همکاری خود به فلسطین و فلسطینی ها و دنیای اسلام وارد کردند!

"تنها راه، احیاء دکترین و منشور امت اسلامی در سطح بین المللی و جهانی است!"

    ...در آغاز انقلاب اسلامی ایران وقتی که یاسر عرفات به عنوان رهبر سازمان آزادیبخش فلسطین ، برای تبریک به حضورقائد و فقیه بزرگ اسلامی ، وارد تهران شد، باید بیش از هر فلسطینی دیگر تشخیص می داد که مشروعیت و حدود او در مبارزه علیه صهیونسیم، از آن تاریخ به بعد با "اسلام گرائی و جهانی سازی اسلامی" مربوط خواهد بود.

  امام خمینی(ره) فرمودند: "نهضت ما اسلامی است قبل از آنکه ایرانی باشد، نهضت مستضعفین سراسر جهان است قبل از آنکه به منطقه ای خاص تعلق داشته باشد" ، و بدین ترتیب ایشان گفت وگو را به فراسوی مرزهای جغرافیایی، سیاسی و اقتصادی کشاندند.

  این گفتمان صریح امام، استراتژی نیروهای استکبار جهانی را به لرزه در آورد و از آن تاریخ به بعد"پروپاگاند" وسیع صهیونیسم و رسانه های اصلی غرب متوجه اسلام و مسلمانان و ابعاد اسلامی جامعه فلسطین گردید . اسطوره های پیشین که بر اصطلاحات "عرب" و "اعراب" تکیه می کرد،کنار گذاشته شده و عنوان "اصول گرایان اسلامی"، "تروریست های اسلامی" و "حزب اللهی" ها جانشین آنها شد.

انگاره سازی جدید امروزی صهیونیسم و غرب را باید در این چارچوب تاریخی و انقلابی درک کرد!2

............................................

پی نوشت ها:

 ۱. روزنامه کیهان ۱۰/۱۰/۱۳۷۰

۲. روزنامه کیهان  ۱۸/۱۱/۱۳۸۱
هم اندیشی