تبلیغات
.: جهاد مقدس :. - (قسمت اول)

(قسمت اول)

دوشنبه 14 اسفند 1385 07:03

 
ارسال شده در:

داستان "قهوه" هم از آن داستان‌های جالب است .. از همان مدل داستان‌های مثنوی که می گوید گنجت زیر خود مبارکت دفن است و تو تمام دنیا را دنبال گمشده ات می گردی. از همان مدلی که آقای کوئیلو آن را با بسی آب مخلوط کرده و به دنیا می فروشد. (در حالی که ما هنوز مشغول چرتیم. باز خدا پدر آقای کوئیلو را بیامرزد.)  و در آخر از همان مدلی که "قهوه‎خانه" می شود "کافی شاپ". 

    عده‌ای که خیلی تعطیلند  دیگر"نسکافه" را هم نوعی قهوه می پندارند و هنوز نفهمیده اند نسکافه از جمع دو کلمه "نستله" و "کافه" درست شده که اولی نام شرکتی است در سرزمین همیشه بی طرف سوئیس که ثروتمندان کره خاکی گنجهایشان را در آن دفن کرده‌اند و در دو دهه اخیر جمعیت ایرانیان این بلاد زبیا بسی زیاد شده است و دومی نام فرنگی قهوه، و جمع این‌ها شده "نس-کافه"، یعنی قهوه شرکت نستله که چیزی است عجیب که خیلی سریع و راحت درست می شود و مانند قهوه سنتی ترک و عرب ما نیست و به همین دلیل باز به دل ما ایرانیان خیلی نشسته است چرا که "سریع" درست می شود. عین چای! ما هم که دیگر حوصله نداریم.

همان‌طور که دیگر نقش و نگار معماری و کاشی ات که زمانی افسانه‌ای بود دیگر سرسری و بی رنگ و حال شده و کشوری که آن کاشیها و سرامیک ها را تولید می کرد حالا باید بیل بورد بزند و قسم و آیه که کاشی اسپانیاییست، دقیقاً همان‌طور و به همان دلایلی که منجر به این امور شده‌اند قهوه هم شده " نسکافه" و قهوه‎خانه رفتن شده "کافی شاپ رفتن."  قهوه‎خانه‌های سنتی مان هم که دیگر جز چای نوشیدنی دیگری خیلی بلد نیستند ارائه دهند. ( البته کوکاکولای مشهدی هم هست.) همین‌طور دیگر تاریخچه  قهوه ات را هم نمی دانی و بلد نیستی قهوه ترک و عرب درست کنی که وقت می برد و عشق در کوچک‌ترین جزئیات کار... همانند هر بعد دیگر زندگی سنتی!

 نسکافه بخر و رویش با کتری برقی ات ( یادت باشد کتری برقی ساخت داخل بخری) آب جوش بریز و خالی اش کن در حلقت و برو به دنبال فرهنگ سازیت!!!بارک‌الله!
از آن تعطیل ها که بگذریم کمی باسواد ترها متوجه شباهت بین کلمات "کافه" و "قهوه" می شوند... و عده قلیلی که حوصله و ذوق دارند کافیست سری بزنند به یک لغت‌نامه یا دائره المعارف و در قسمت ریشه کلمه بخوانند که : اواخر قرن شانزدهم. از ترکی آمده است: "کهوه "، که از عربی آمده است: "قهوه".
و باز متوجه پدیده‌ای می شوی که ریشه در اینور دارد. مثل "شطرنج"! که زمانی همراه با تخته نرد بازی محبوب مسلمانان از آندلس گرفته تا چین بود... شطرنج هم داستانی دیگر دارد که انشاءالله بعداً
و این مقاله‌ای که حضورتان تقدیم می شود داستان قهوه است. پس اگر می خواهید تاریخ زیبای آن را به همراه ماجراهای دیگری مانند تولد "کاپوچینو" و "نان صبحانه هلالی" بدانید  این ترجمه ناقابل را بخوانید!

"برگرفته از مطلب :حبیب الله شهبازی- سایت لوح"
هم اندیشی